FŐOLDAL
ELÉRHETŐSÉGEINK
KERESŐ

Ismertető a MEK-ben használt formátumokról
és azok megnyitásáról

A könyvtárban levő dokumentumok különböző formátumokban vannak. A "kínálatot" egyrészt az befolyásolja, hogy milyen formában kapta meg a MEK a dokumentumot, másrészt a dokumentum jellege és feltételezett felhasználási módja. Igyekszünk - az erőforrásaink függvényében - minél több alternatívát kínálni és ezek számát a jövőben tovább bővíteni. Érdemes az állományok méretét is figyelembe venni a választásnál, ezek alapján a letöltési idő is megbecsülhető. (Ha egy * van a méret helyén, az azt jelzi, hogy a dokumentum több darabból áll, ezért nincs itt megadva a nagysága.)


HTML

A HiperText Markup Language formátum a legegyszerűbb eset, bármilyen Web-böngésző programmal (Explorer, Netscape, Opera, lynx stb.) megnézhető, elmenthető, nyomtatható. A HTML dokumentumok általában több darabból állnak, hogy könnyebben lehessen őket böngészni. A szövegek alapbetűtípussal és -betűmérettel készültek, legfeljebb Symbol betűtípus fordulhat elő bennük a különleges karakterekhez. Az ékezetes betűk kódolása közép-európai ISO-8859-2 (Latin-2) szabvány szerint történt, az ebben a kódtáblázatban nem szereplő - általában nyugat- és dél-európai - betűk Unicode szabvány szerint vannak kódolva. Az Explorer böngésző az 5.0-ás verziótól kezdve helyesen mutatja meg ezeket a speciális karaktereket. (A kódolás és a betűméret a Nézet (View) menüpontban állítható át az Explorerben.)

WORD

A Word által használt DOC formátum egy "megtűrt" állománytípus a MEK-ben, mivel hosszú távon nem stabil és nem rendszerfüggetlen, de van néhány olyan előnye (pl. általánosan ismert, tömör, különleges formai megoldásokat is lehetővé tesz, szabadon átformázható), ami miatt - általában alternatívaként - ezt is szolgáltatjuk. A MEK-ben levő DOC file-ok Word 6.0 vagy Word 97 (8.0) verzióval készültek, A4-es oldalméretre vannak formázva, 12 pontos Times New Roman (esetleg még Symbol) betűtípussal, oldalszámozás nélkül. Az oldalak tördelése ugyanis a Word esetében az adott gépen telepített betűtípustól és a beállított nyomtatótól is függ, így az oldalszámok elcsúszhatnak. A dokumentumok megtekintése és nyomtatása az ingyenes Word Viewer programmal is lehetséges, de ezzel nem lehet a szöveget vagy a formátumot módosítani. A Word Viewer kiegészítő (plug-in) programként beépül az Explorerbe is, így a DOC állományok a böngészővel közvetlenül (letöltés nélkül is) megnézhetők lesznek.

RTF

A Rich Text Format egy elterjedt csereformátum szöveges állományokhoz, szinte minden komolyabb szöveg- és kiadványszerkesztő (köztük a Word valamennyi verziója) ismeri és be tudja olvasni. Olvasható és nyomtatható a fent ismertetett Word Viewer programmal is. Legnagyobb hátránya, hogy esetenként jóval nagyobb, mint a DOC formátum, különösen ha a dokumentum képet is tartalmaz. Ezért a nagyobb mennyiségű képet tartalmazó könyveket nem tesszük fel RTF-ben (vagy csak a szövegüket és ilyenkor a képanyagot külön mellékeljük).

PDF

A Portable Document Format egy mindinkább terjedő szabvány az Interneten is, elsősorban szépen formázott, "nyomdakész" dokumentumok számára. A PDF állományok már nem nagyon módosíthatók, de megnézhetők és nyomtathatók az ingyenes Acrobat Reader programmal. A MEK-ben igyekszünk "nyitott" PDF dokumentumokat szolgáltatni, de előfordulhat, hogy egy dokumentumot a készítője mindenfajta módosítás, másolás és esetleg nyomtatás elől jelszóval "lezárt" - ezen sajnos nem tudunk segíteni.

LIT

A LIT a Microsoft által kifejlesztett, az Open E-Book szabványon alapuló formátum, elsősorban kis, hordozható eszközökhöz. A LIT állományok asztali PC-ken is elolvashatók Windows alatt az ingyenes MS Reader segítségével.

PostScript

Több kiadványszerkesztő program is van, amely PostScript formátumú kimenetet állít elő. Ezek az állományok speciális PostScript nyomtatókon nyomtathatók ki, de képernyőn is megnézhetők és nyomtathatók például az ingyenes GhostScript programmal, vagy PDF-be konvertálhatók a GhostWord nevű szoftverrel.

DVI

A DeVice Independent formátum is egy kiadványszerkesztők által használt kimenet, elsősorban a fizikusok és matematikusok által kedvelt TeX és LaTeX rendszerekben. Megnézéséhez és a nyomtatáshoz az ingyenes MiKTeX programcsomag ajánlható.

JPEG

A JPEG képformátum térképekhez, kottákhoz, képként digitalizált régi könyvekhez, illetve képmellékletekhez használatos a MEK-ben. Ezeket a képeket a Web-böngészők segédprogram nélkül is meg tudják mutatni, de sok kép nézegetéséhez, rendezéséhez, nyomtatásához érdemes például az ingyenes IrfanView programot letölteni.

Egyéb formátumok

Elvétve egyéb formátumok is előfordulnak a MEK-ben (pl. CorelDraw, PowerPoint, futtatható EXE, speciális TrueType betűtípus), ezeknél érdemes a formátum rövidítésére vinni az egeret, mert akkor megjelenik a szükséges szoftver neve. További információ található ilyenkor a "Katalógus cédula" menüpont alatt a Címkés cédulaformátumnál a Formátum és esetleg a Megjegyzés mezőkben. Ha valakinek gondjai vannak egy speciális formátum megjelenítésével, az info@mek.oszk.hu címen kérhet segítséget. Ilyenkor érdemes megadni a dokumentum címét vagy azonosítóját, a használt operációs rendszert, a böngésző illetve a megjelenítő szoftver verzióját és a hibajelenség minél pontosabb leírását.


ZIP-pel tömörített állományok


A MEK-ben szinte valamennyi dokumentumból van egy vagy több, letöltésre szánt, ZIP csomagolású változat is. Ezek nemcsak azért hasznosak, mert a tömörítés miatt jóval kisebb méretű, vagyis gyorsabban letölthető állományok, hanem mert esetenként - különösen a HTML formátumú könyveknél - több tucat vagy több száz file van egybecsomagolva, így egy kattintással az egész elmenthető. Letöltés után természetesen a .zip végű file-t ki kell csomagolni, mert a benne található dokumentumok csak ezután nézhetők meg. A becsomagolás a Windows Commander (újabb nevén Total Commander) belső tömörítőjével készült, de számtalan másféle programmal is kicsomagolhatók ezek a .zip állományok (pl. WinZIP, WinACE) mindenféle operációs rendszer alatt. Ezeknek a programoknak a többsége "shareware", vagyis csak egy ideig használható ingyenesen, utána meg kell vásárolni. A MEK-ből itt letölthető néhány teljesen ingyenes, szabad szoftver is, melyek ugyanígy megfelelnek a célnak. A programokat telepíteni kell, ezután már csak rá kell kattintani a letöltött .zip állományokra, és kijelölés után általában az "Extract" menüponttal lehet a bennük található file-okat kicsomagolni. (Előfordulhat, hogy egy .zip állomány önálló alkönyvtárakat, mappákat is tartalmaz, ilyenkor természetesen ezeket is ki kell tömöríteni.) Minden dokumentumhoz hozzácsomagolunk egy MEK.HTML nevű állományt (Web-oldalt) is, mely katalóguscédula formátumban és Dublin Core metaadat-szabvány szerint is tartalmazza a dokumentum bibliográfiai adatait, valamint egy rövid szöveget a felhasználás módjára és a szerzői jogokra vonatkozóan. Kérjük, hogy ha továbbad valakinek egy MEK-ből származó dokumemtumot, akkor ezt a MEK.HTML file-t hagyja benne a ZIP csomagban! Ha valakinek gondjai vannak a kitömörítéssel, akkor az info@mek.oszk.hu címen kérhet segítséget. Ilyenkor érdemes megadni a dokumentum címét vagy azonosítóját, a használt operációs rendszert, a kicsomagoló szoftver nevét és a hibajelenség minél pontosabb leírását.


FŐOLDAL