HAMVAS Béla

A BABÉRLIGETKÖNYV + HEXAKÜMION

Hamvas Béla ezekben az esszéfűzérekben egyszerre könnyed, szellemes társalgónak, a lét apró örömeit kiélvező életművésznek, ugyanakkor hatalmas tudással bíró filológus, rendszeralkotónak is mutatkozik, aki a maga epés módján ítélkezik a szellemiség lényege mellett vakon elmenő, a részletekben, adatokban elvesző tudósok felett.

A babérliget könyv esszéi a természet, a jó ételek és italok, a nő, a könyvek, a képzelet himnuszai, vagy ironikus történetek, némi malíciával megírt, életvezetési tanácsok. Meséi a jövő világáról, túlvilágról, magányos királyról, egy bölcs öregember vándorlásairól, fákról, virágokról, íróasztalról, úti táskáról, ételek ízéről, sétákról szólnak. Mind-mind példázatai a hamvasi gondolkodásnak, miszerint: minden filozófia lényege belesűríthető egy rövid esszébe, de míg az esszéírónak annyi eszméje, rendszere van, ahány esszét ír, addig a filozófus egész életében csak egyetlen ihletből él.

A Hexakümion hat könyve a görögség szellemiségének párlata, hódolat a klasszikus kultúra, egy elveszett világ előtt, amelynek erényei: az arány, a világosság, az egyszerűség és a forma, eleme a fény. Ez a klasszikus, azaz Hamvas megjelölése szerint "kristálytípus" jellemzi a görög gondolkodást, melynek lényegét csak Nietzsche értette meg, benne egyesült Hölderlin intuicíója Wilamowitz enciklopédizmusával. S miközben Nietzsche a kereszténység ellenében küzdött a görögség szellemiségének megértéséért, aközben Dionüszosz alakjában megteremtette az Überchristet; Zeusz és Dionüszosz, Homérosz és Platon ennek a görögség kultusznak a négy oszlopa, s bennük testesül meg Hamvas számára a Nietzsche és a német költő, Stefan George köre által képviselt görögség eszmény.
A filozófiában jártas olvasók élvezhetik igazán.

Vissza a főoldalra    * * *    Vissza a kereséshez